Pilotní projekt společnosti Collegium Bohemicum

Česky Deutsch

Hlavní strana
Fotogalerie
Tiskové zprávy
Collegium Bohemicum

Proč učit děti demokracii? Rozhovor s PhDr. Ilonou Rožkovou

Na toto téma odpovídá koordinátorka projektu Školy demokratického vzdělávání, PhDr. Ilona Rožková.

18.08.2010 11:27, přečteno 2353x | Zpět na novinky
Proč mají školy rozvíjet demokracii u svých studentů?
Protože otevřená společnost žije z aktivních občanů, kteří jsou schopni dospělého rozhodování ve volbách a v občanských strukturách. Demokratické vzdělávání by mělo probíhat celý život - a začít se musí ve školách. Nejlépe jako na tu část výuky, na kterou se žáci a studenti těší a kde je cítit, že se jedná o přípravu na každodenní život v dospělosti.
Jakými způsoby se učí demokracie?
Mnoha různými. Je možné používat příklady z dějin, sledovat fungování demokratických institucí nebo vycházet ze vzpomínek pamětníků. Také formy mohou být různé - od dialogu skupin přes simulační hry, přehrávání rozhodovacích procesů, simulace práce médií apod. Škola demokratického vzdělávání pracuje s příklady z historie s důrazem na atraktivní téma česko-německého soužití.
Proč si Škola demokratického vzdělávání vybrala zrovna toto téma?
Někdy od poloviny devatenáctého století znali lidé, kteří žili v českých zemích, stejné problémy a konflikty, které prožíváme my dnes, ale zažívali je v daleko vyhrocenější podobě. Z politické volby a z politických loajalit často vyplývaly důsledky, které na počátku nikdo nečekal. Naši nedávní předkové často vášnivě diskutovali v politických stranách nebo ve spolcích a byli ochotni pro svůj světový názor přinášet velké finanční a osobní oběti. Ve vyhrocených dobách bylo nutné umírat, často za věci, které dnes považujeme za samozřejmé.
Jaký vzkaz si žáci a studenti ze Školy demokratického vzdělávání odnesou?
Škola demokratického vzdělávání nepovažuje to dobré v našem světě za samozřejmé a chce žákům a studentům ukázat, kde některé dnešní skutečnosti vznikly. Také chceme mladé lidi varovat, že demokracie je zranitelná, že na ni číhají různá nebezpečí a že když se o ni nebudeme starat, velmi snadno se zvrátí. Dnešní člověk by měl svým občanským jednáním naplňovat demokracii, měl by umět rozeznat hrozby - a také najít dost kuráže, aby se jim postavil.
Zpět na novinky | Nahoru